OGRÓD W SŁOIKU DIY – Sposób na zachowanie lata przez cały rok

Widok soczystej zieleni niebawem zastąpią kolorowe liście spadające z drzew. Polska złota jesień jest piękna, ale ja zdecydowanie kocham lato, świeżość i zieleń. Las w słoiku to pomysł na zachowanie lata w domu przez cały rok 🙂 Spójrzcie jak łatwo stworzyć ogród w słoiku samemu.

ogród w słoiku woodandclay.pl

Ogród w słoiku – warstwy

 1. keramzyt
 2. ziemia
 3. drobny piasek / kamyki ozdobne
 4. ziemia
 5. węgiel aktywny
 6. rośliny
 7. mech
 8. kamyczki / szyszki / kora
las w słoiku, ogród w słoiku

Na dno słoja wrzucamy keramzyt w ilości ok 2 cm wysokości od dna. Stanowi on drenaż, po zamknięciu słoika będzie oddawał wilgoć roślinom, gdy będą tego potrzebować, więc nic nie powinno gnić. Następne 4 cm powinna stanowić ziemia. Jeśli chcemy zrobić jakieś dodatkowe wzory z drobnego piasku czy kamyczków (jak u mnie) powinno się to zmieścić w tej warstwie. Po usypaniu piasku jedynie przy samej ściance słoika należy go lekko ugnieść i zasypać ziemią. I jeśli ma być kolejna warstwa ozdobnego piasku to robimy jeszcze raz to samo.

Następnie posypujemy ziemię węglem aktywnym (ok dwóch łyżeczek proszku powstałego z rozkruszenia tabletek z apteki lub gotowego produktu dostępnego w sklepach ogrodniczych pod nazwą węgiel aktywny do lasów w szkle 11 g) i mieszamy z ziemią. Zadaniem węgla jest zapobieganie gniciu wewnątrz słoika, ponieważ pełni on funkcję filtra i wyciąga nieprzyjemne zapachy. Zabezpiecza on stworzony ekosystem przed chorobami grzybowymi i złymi bakteriami.

Sadzimy rośliny

Powinny być to rośliny miniaturowe dostosowane do wielkości słoja. Rośliny nie powinny dotykać słoika. Najodpowiedniejszymi roślinami do tworzenia ogrodów zamkniętych będą: Skrzydłokwiat, Fittonia, Peperomie, Paprocie. Do zamkniętych słoików nie wkładamy sukulentów czy kaktusów – te sprawdzą się w przypadku otwartych ogrodów w słoiku. Do stworzenia kompozycji zamkniętej wybieramy rośliny o tych samych wymaganiach co do podłoża, stopnia wilgotności oraz stanowiska. Ogród można ozdobić mchem, korą, kamieniami, szyszkami itp. Wszystko co dokładamy do ogrodu powinno być wcześniej wyparzone, aby zminimalizować szanse na pojawienie się grzybów itp.

W moim słoiku znalazły się 4 roślinki i, mimo że słój jest bardzo duży, nie można go przepełnić roślinami. W końcu będą rosły i potrzebują do tego składników pokarmowych i dwutlenku węgla. W zamkniętym ogrodzie ich ilość jest bardzo ograniczona. Rośliny dostosują się poniekąd do nowych warunków, ponieważ spowolnią proces fotosyntezy, a przy tym wzrost roślin, ale nadal – muszą mieć trochę wolnej przestrzeni 🙂

Podlewanie

Po zasadzeniu roślin podlewamy całość (zraszamy obficie – 1,5 cm od dna – cały keramzyt powinien być zakryty wodą). Ogród należy zraszać wodą przegotowaną, która odstała 1 dzień. Tym zajął się mój synek, który był dumny ze swojego udziału w całym przedsięwzięciu. Dziś dogląda ze mną roślinki i sprawdza jak znoszą aklimatyzację 🙂 Poza tym tworzenie naszego lasu było pierwszą lekcją biologii dot. fotosyntezy! A co!

ogród w słoiku diy
ogród w słoiku, woodandclay.pl

Procedura wietrzenia

 1. Po zasadzeniu ogród 24 h powinien być otwarty.
 2. Później zamykamy go i przez pierwsze dwa tygodnie otwieramy go na około 15-30 min dziennie codziennie.
 3. Drugie zraszanie powinno mieć miejsce około 5-6 dnia od wysadzenia, tak aby warstwa wody miała ok 1 cm.
 4. W kolejnych tygodniach wietrzymy ogród co 3-4 dni po 10 min.
 5. Po około 5-6 tygodniach delikatnie zraszamy ogród i zamykamy go na stałe. Wewnątrz utworzy się własny ekosystem niewymagający podlewania. Ale rośliny należy przyzwyczaić do nowego środowiska, stąd wielotygodniowe sekwencyjne wietrzenie.
ogród w słoiku - David Latimer i jego dzieło

Stanowisko

Zamknięty ogród w słoiku naprawdę nie wymaga od nas żadnych zabiegów! To mnie osobiście bardzo cieszy, gdyż utrzymanie roślin przy życiu (i w dobrej kondycji!) to dla mnie nie lada wyzwanie! Jedyny warunek to znalezienie w domu odpowiedniego stanowiska. Nie można słoika wystawiać na pełne słońce, ponieważ szkło się nagrzewa i działa jak wielka lupa, która może przypalić rośliny.  Kompozycja powinna stać w miejscu pół zacienionym lub z dostępem do światła rozproszonego.

Stan wyjątkowy

Może zdarzyć się, że w słoiku zaobserwujemy np. pleśń – w razie potrzeby można otworzyć słój i opryskać miejsce środkami ochrony roślin.

A skąd popularność ogrodów w słoiku?

Wszystko zaczęło się od tego, gdy botanik David Latimer w 1960 posadził w wielkiej butli trzykrotkę. W 1972 roku otworzył słój i podlał roślinę. Od tamtej pory słoik nie był otwierany, a roślina w środku ma się bardzo dobrze i nadal rośnie 🙂 Spójrzcie tylko!

las w słoiku, zamknięty ogród w słoiku, rośliny we wnętrzu
Zdjęcie pochodzi z
https://www.boredpanda.com/sealed-bottle-garden-david-latimer/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic

Jeśli myślisz, że nie masz ręki do kwiatów, a cenisz sobie zieleń we wnętrzach, jesteś zapracowany i zapominasz podlewać swoich roślin, to NA PEWNO ogród w słoiku, zwany też lasem w słoiku, jest dla Ciebie!

Pozdrawiam,

Asia

Tagged ,

Napisz co myślisz, jestem ciekawa :)

%d bloggers like this: