Sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa a integracja sensoryczna

Narzędzia ABC
Diagnoza SI

Na szkoleniu nauczyłam się mniej popularnej metody diagnozy zaburzeń przetwarzania sensorycznego (integracja sensoryczna – co to jest czytaj tu) u dzieci. Jest ona jednak o tyle ciekawa, że dość prosta, z wykorzystaniem materiałów, które można wg mnie zrobić samemu (oryginalne kosztują ponad 600 EUR!). Ponadto czynności diagnozujące przypominają pewne zabawy z mojego dzieciństwa 🙂

Moja refleksja z tego dnia oraz spotkania z Panią Pilar Blar Balzques Ballesteros jest taka, żeby wypuścić nasze dzieci spod totalnego klosza, którym rodzice często otaczają swoje pociechy i bawić się z nimi w proste, może dla wielu przestarzałe gry i zabawy. Obecnie jest moda na naukę od najmłodszych lat języków obcych, ćwiczenia zapamiętywania, jest też wiele programów zachęcających rodziców, by skorzystali z warsztatów, które przyczynią się do wykształcenia małego geniusza w dziecku. Wcale nie jestem im przeciwna i zgadzam się ze stwierdzeniem, że w każdym takiego geniusza można obudzić. Zwłaszcza gdy jest to mały człowiek z bardzo chłonnym umysłem. Warunek jest jeden – musi być to w formie świetnej zabawy oraz z niezaprzeczalną chęcią uczestnictwa po stronie dziecka.


Jednak wg opracowań dot. integracji sensorycznej najpierw dziecko powinno się zmierzyć z podstawowymi zadaniami – rozwojem sensomotorycznym, bo to on stanowi podwaliny do zdobywania kolejnych umiejętności i gotowości do nauki szkolnej. Bariery i zaniedbania na poziomie integracji sensorycznej spowodują na pewno trudności w nauce, a niezdiagnozowane deficyty spowodują problemy z efektem śnieżnej kuli.

Czy nie zdarza się Wam usłyszeć dzisiaj?

 • „Nie wchodź tam, bo spadniesz” (z murka/krawężnika),
 • „Czy nie możesz iść normalnie?”(a nie tyłem, czy tzw. tiptopkami?)
 • „Nie odbijaj piłką o ścianę, bo się pobrudzi/coś zbijesz/wyjdzie niezadowolona sąsiadka”
 • „Zostaw te kamienie”
 • „Nie wchodź do kałuży, zostaw to błoto bo się pobrudzisz”

Albo samemu mówić podobne rzeczy?

Przypomnij sobie młody rodzicu, czy kochana babciu/dziadku co to znaczy:

 • Skakać w workach
 • Odbijać piłkę o ścianę – gra w króla
 • Rzucać i łapać piłkę
 • Grać w „1, 2, 3, Baba Jaga patrzy!”
 • Chodzić po krawężniku
 • Wkładać monety do skarbonki
 • Rysować szlaczki i drogi w labiryncie
 • Rzucać kamieniem do celu
 • Grać w klasy i gumę

Te przykłady gier i zabaw znane mi z podwórka mogą być dla obecnych dzieci co najmniej vintage, ale jak się im bliżej przyjrzymy, to właśnie one pomagały nam budować pewność siebie, wspierać rozwój psychofizyczny, koordynację ruchowo-wzrokową, a przede wszystkim w przyjemny sposób spędzać czas i ćwiczyć integrację sensoryczną. Tak po prostu. 

Inne propozycje zabaw znajdziesz tu i tu i jeszcze tu 🙂

Zabawne, że zabraniamy dziecku być dzieckiem i pracować nad umiejętnościami, których posiąść się nie da bez wielu prób i błędów, brudnych rąk czy ubrań, których odprać się nie da.

Warto? 🙂

Pozostawię Was z tym retorycznym pytaniem. 

Asia

Tagged ,

6 thoughts on “Sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa a integracja sensoryczna

 1. „Brudne” zabawy dostarczają dużo frajdy dzieciom ☺️ dzięki temu nasze pociechy mogą odkrywać nowe wrażenia 👍👍👍 a z ubrań, których nie można doprać można zrobić szmaciane potworki 😉

  1. O, i to jest świetny pomysł! Super mama 🙂

 2. Przyznam, że kilku z zabaw, które wymieniłaś nie pamiętam…ale od czego jest google 🙂 Przetestuję jak synowi się spodobają, w końcu będzie to jakaś odmiana od „standardu” na placu zabaw. Brudne zabawy uskuteczniamy zazwyczaj gdy jest w domu ze względu na kolejne przeziębienie czy anginę…Dzięki za fajne inspiracje!

  1. Ekstra 🙂 Brawo dla zaangażowanych tatusiów 🙂 Pozdrawiam, Asia

 3. Super sprawa! Najtrudniej pomyśleć o najprostszym rozwiązaniu. Ostatnio bylysmy na spektaklu interakrywnym, gdzie odbywały się właśnie zabawy podwórkowe. Coś wspaniałego! Tak naprawdę do tego typu zabaw często nie potrzeba nic prócz chęci, a zabawa genialna! Brawo za wpis i inspirację!!! 😉

  1. Zabawy podwórkowe to czad i świetna alternatywa do cybernetycznego świata komputerów, tabletów i komórek!

Napisz co myślisz, jestem ciekawa :)

%d bloggers like this: