Tipi DIY – romantyczna dziewczyńska baza

tipi woodandclay.pl

Już parę namiotów tipi w życiu uszyłam, pierwszy dla synka z okazji Mikołajek, gdy miał zaledwie pół roku 😀 Zgadnijcie czy wtedy się w nim bawił czy chował… Zauroczona modą na namioty w pokojach dziecięcych chyba sama chciałam spełnić swoje marzenie z dzieciństwa 😉 Udało się, ale czas mijał i w końcu dorósł i polubił swój „azyl” (tak tak, to słowa czterolatka :D) Tym razem pokażę Wam tipi uszyte dla uroczej dziewczynki (znów ciągotki ze szczenięcych lat;)), więc musiało być wyjątkowo romantycznie i elegancko jak na bazę młodej damy przystało.

Co będzie potrzebne do uszycia tipi?

 • ​tkanina koronkowa bawełniana haftowana – kolor brzoskwiniowy róż 140 cm szer – 4 mb (3 mb zużyłam, ale zawsze kupuję z zapasem, gdyby coś poszło nie tak ;))
 • tkanina wodoodporna drukowana 150 cm szer – 2 mb
 • lamówka wypustka – 4 mb
 • nici w kolorze tkaniny głównej
 • wypełnienie podłogi namiotu – ocieplina do płaszczy – 2mb
 • kije drewniane – 5 szt o długości 180 cm
 • sznurek do związania kijków na szczycie (lub np zapas lamówki)
 • dodatkowo sztuczne kwiaty do ozdobienia tipi

Schemat przedstawiający wymiary tipi:

tipi do pokoju dziecka - jak uszyć

Od czego zacząć?

Zdekatyzować wcześniej tkaninę, czyli przeprasować ją na max dopuszczalnej temperaturze dla wybranej tkaniny. Ewentualne skurczenie się tkaniny nastąpi bezpośrednio przed szyciem i nie okaże się, że po pierwszym praniu nagle kije nie chcą nam wejść w odpowiednie tunele 😉

tipi do pokoju dziewczynki

​Najlepiej rozrysować sobie jak wykroić materiał, by było to jak najbardziej ekonomiczne (czyt. oszczędne). Fajnie jest przygotować sobie wykrój z brystolu/dużego szarego papieru do pakowania lub np. tak jak ja z plexy, którą znalazłam w szafie jako pozostałość po innym projekcie. Narysowanie podłogi jest chyba najtrudniejsze, ale z pomocą przyjdzie nam kątomierz, bowiem pięciokąt foremny na równe kąty wewnętrzne wynoszące 108 stopni.

​Szycie tipi

Zacznijmy od podwinięcia górnych i dolnych części ścian (każda na ok 3 cm), by tkanina ładnie wyglądała.

Następnie składamy dwie ścianki ze sobą lewą stroną do środka wzdłuż skośnego brzegu i zszywamy 1 cm od brzegu. Później obrzucamy brzegi, ja akurat zrobiłam to ściegiem zygzakowym, ponieważ tkanina jest delikatna i bałam się, że po kilkukrotnym wyjmowaniu kijków coś zacznie się pruć.

​W kolejnym kroku przewracamy tkaninę i zszywamy jeszcze raz obie ścianki prawą stroną do środka, ale już 4 cm od brzegu. W ten sposób powstaje tunel na kij. To samo powtarzamy z resztą ścianek tipi.

namiot w pokoju dziecka

​Szycie wejścia

​Podwijamy brzegi ścianek, które będą tworzyły ruchome części wejścia. Układamy dwa kawałki tworzące ścianę wejściową, by obie części zachodziły na siebie 14 cm, układamy je prawą stroną do góry. Zszywamy poprzez środek około 14 cm. Reszta pozostanie luźna i będzie wejściem do naszej dziewczyńskiej bazy 🙂

tipi dla dziewczynki

​Szycie podłogi

​Układamy tkaninę wodoodporną prawą stroną do góry, pod nią znajduje się ocieplina, a na wierzchu podpięta lamówka (jak na zdjęciu poniżej).

romantyczne tipi do pokoju dziecka

Kolejnym krokiem jest dodanie ostatniej warstwy tkaniny wodoodpornej. Tak jak na zdjęciu poniżej należy ułożyć tkaniny drukiem do siebie, wypustka lamówki będzie wyczuwalna pod palcami, zaraz za wypustką zszywamy ściegiem prostym.

szycie tipi dla dziewczynki

Na koniec można przepikować podłogę tipi, by ocieplina z czasem się nam nie zaczęła przesuwać.

tipi do pokoju dziecka
Pierwsi mieszkańcy tipi 😀

Romantyczny look tipi

​Namiot zawdzięcza go przede wszystkim haftowanej tkaninie przez co wygląda wyjątkowo dziewczęco. Dekoracje z kwiatów, które zdobią wejście do tipi dopełniają tego wrażenia. Zrobiłam z nich wianek ozdobiony dodatkowo wiszącymi roślinami zielonymi.

​Tadam! Dziewczyńska baza gotowa, by dawać schronienie i dodawać uroku pokoikowi małej kobietki. Kto jest za?

tipi do pokoju dziecka diy
tipi teepee diy

Pozdrawiam,
Asia


Tagged ,

2 thoughts on “Tipi DIY – romantyczna dziewczyńska baza

 1. Oooh, cudne! Czy uważasz że można to tipi uszyć bez maszyny do szycia? Moja jest akurat w naprawie a chciałabym córeczce takie cudo sprezentować na urodziny, dziekuję 🙂

  1. Myślę, że jest to możliwe, ale może być bardziej czasochłonne 🙂 Ale widziałam kiedyś fajne tipi robione z kawałków tkanin zupełnie bez szycia. Obwiązywany był szkielet tipi (czyli drewniane kije) paskami tkanin, które trzymały w całości namiot 🙂 Poszukaj 🙂

Napisz co myślisz, jestem ciekawa :)

%d bloggers like this: