Zero waste trend DIY – torba wielokrotnego użytku

Staram się być Eco w codziennym życiu i takie zasady zaszczepiać w swojej latorośli. Zainspirowana firankowymi torbami na owoce i warzywa chciałabym zaprezentować Wam MOJĄ romantyczną jej wersję, by szerzyć ideę dalej w świat, bo po prostu warto. Nie na wiele rzeczy w dbaniu o środowisko mamy taki mierzalny wpływ jak właśnie na „wezmę/nie wezmę jednorazówkę w sklepie”. Odpłatność za torby plastikowe być może trochę ruszyła ludziom w głowach, ale owoce czy warzywa niestety nadal pakujemy do cieniutkich foliówek, które dość często się urywają pod ciężarem naszych witamin 🙂 I tu z pomocą może przyjść torba wielokrotnego użytku, którą zawsze mamy przy sobie. Zero waste trend może nam uratować życie na zakupach, a przy tym będziemy mogli pokazać innym swoją odpowiedzialność za otoczenie.

zero waste torba z firanki według woodandclay.pl

Dlaczego firanka?

 • tania – z odzysku, więc w zasadzie nic nie kosztuje (moja z lumpka za grosiki)
 • lekka
 • mocna
 • dziurkowana, więc i przewiewna, warzywa się nie kiszą, tylko mają możliwość naturalnego parowania
 • urocza i romantyczna
 • z przekazem i filozofią, którą można zarażać innych, chociażby w kolejce do kasy 😉

Jak uszyć?

​By torba posłużyła dłużej warto przeszyć ją z pomocą maszyny. Ścieg prosty, ale gęsty powinien zdać egzamin.

Moja torba ma wymiary: 20 cm wys x 30 cm szer


Najpierw podwijamy materiał na długość około 3-4 cm, stworzymy tym samym tunel. Następnie zszywamy na lewej stronie (prawa strona tkaniny leży na prawej) boki i spód worka. Dobrze jest obrębić dodatkowo tkaninę (wykończyć brzegi) owerlokiem, ściegiem zygzakowym lub owerlokowym na stopce owerlokowej na zwykłej maszynie (bardzo przydatne w przypadku bardzo delikatnej firanki, pomoże wzmocnić worek). Ścieg owerlokowy można wykonać również ręcznie.


Potrzebny był mi również sznurek, ale ostatecznie użyłam szerokiej taśmy rypsowej o delikatnej prążkowanej fakturze. Jej długość wyznacza dwukrotność długości tunelu na sznur (czyli szerokość worka x 4). W moim przypadku: 120 cm. Sznurek przekładamy przez tunel z pomocą agrafki wg poniższego schematu. Potrzebujemy dwóch równych kawałków taśmy, kawałek nr 1 wkładamy z jednej strony tunelu i przekładamy przez cały jego obwód, następnie zszywamy. Kawałek taśmy nr 2 wkładamy z drugiej strony tunelu i również przekładamy przez cały jego obwód, zszywamy.

Zero waste torba z firanki wielokrotnego użytku
Wywinięta na lewo torba

Tadam!

torba na owoce i warzywa wielokrotnego użytku zero waste
Ile się tu zmieści!
torba z firnaki woodandclay.pl


Teraz przyjaciołom w prezencie będę szyła worki z misją „zero waste” i mam nadzieję, że nosić je będą z dumą. Jakby co, to czekam na stare firanki gotowe na nowe życie 🙂


Pozdrawiam,

Asia

Tagged , , ,

4 thoughts on “Zero waste trend DIY – torba wielokrotnego użytku

 1. Cudowne ❤️😍 mam nadzieję, że ludzie nauczą się korzystać z takich rozwiązań!!!

  1. Ja też, dziękuję 🙂

 2. Fajne, wprawdzie ja bym tego nie nosił 🙂 ale moja małżonka już bez wątpienia – chyba że mogłabyś podpowiedzieć jak zrobić bardziej „męską” wersję tej torby? Dzięki!

  1. Bo to propozycja romantyczna 😉 Ale żeby ją odczarować trochę można wykonać z innej tkaniny, może len byłby dobry albo juta.

Napisz co myślisz, jestem ciekawa :)

%d bloggers like this: